Škodlivé látky a ÉČKA

https://www.emulgatory.cz/nebezpecna-ecka

 

ŠKODLIVÉ LÁTKY V NAŠEM OKOLÍ I V ORGANISMU

Neschováme se před nimi ani doma! Naše chaty, domy i byty jsou jich plné, některé jsou jednoznačně jedovaté, u jiných to nebylo dostatečně prokázáno. 
 
Zdraví nebezpečné je i používání jakéhokoli hliníkového nádobí (příbory, kastroly, pánve, čajové konvice, tlakové hrnce, kávovary, alobal apod). Hliník přechází ve stopovém množství do požívané potraviny. I tato malá množství se v těle postupně hromadí. Hliník nejvíce poškozuje právě buňky nervové soustavy, působí postupně ztrátu paměti a poškozuje schopnost myšlení.


Škodlivé látky nebo chemikálie jsou ve vysokém množství velice nebezpečné. Ale v životě se před nimi prostě nikde neschováme, není úkrytu, kam bychom se mohli zavřít a nemít kolem sebe ani jednu škodlivou látku nebo alespoň v malém množství. 
 
Základní škodlivé látky: 
PBDE = polybromované difenylethery – používají se jako zpomalovače hoření a rychle se ukládají v lidském těle. Látky z této skupiny se už přestávají používat, ale mohou být nebezpečné i používané sloučeniny z této skupiny. 
FTALÁTY – ftaláty dodávají vinylu pružnost a kosmetice správnou hustotu. 
PESTICIDY – Některé pesticidy – např. DDT, jak určitě znáte, byly zakázány, jiné se používají v omezeném množství. Do této skupiny se běžně zařazují např. látky k hubení škůdců, obtížného hmyzu nebo švábů. 
PFA – zvyšují povrchovou odolnost předmětů proti poškrábání a zabarvení. Tělo se těchto látek zbavuje i několik let.
PFOA = perfluorooktanová kyselina se dosud používá při výrobě tkanin či teflonových pánví. Vysoké dávky mohou u zvířat způsobit rakovinu. 
PCB = polychlorované bifenyly – běžně se používaly jako chladicí a izolační látky v elektrických systémech. Jejich nevýhodou je jejich pomalý rozklad a tyto látky se hromadí v lidských tkáních. 
DIOTOXINY – vznikají při průmyslových výrobách a při požárech. Mírou toxicity se podobají PCB. V kontaminovaných oblastech vstupují do potravního řetězce. Pravděpodobně diotoxiny vyvolávají rakovinu a vrozené vývojové vady. 
BISFENOLY – používají se např. na výrobu pevných plastových lahví. 
KOVY – toxické kovy patří mezi nejběžnější průmyslové jedy v domácnostech. Staré malby a nátěry obsahují olovo, ryby (tuňák) mohou obsahovat rtuť, tlakově impregnované dřevo může obsahovat arsen a chrom. Důsledky mohou mít charakter např. vývojového zpoždění u dětí. 
 
 
A kde tyto látky můžete najít u vás doma??? 
PBDE – pěnové matrace a polštáře, koberce, předložky, čalouněná křesla, fén na vlasy, telefon, elektronika (TV, PC), kávovar, mixér, mikrovlnná trouba, topinkova, pelíšky domácích mazlíčků a další.
PESTICIDY – zahrada, květiny na zahradě, trávník, psí obojek proti blechám …
FTALÁTY – závěs u sprchy, šampony, parfémy, deodoranty, pleťová voda, lak na vlasy, léky, linoleum, platové hračky, elektrické kabely, tapety, rolety, plastové lahve a nádoby, obaly potravin, zahradní nábytek, zahradní hadice, hračky …
KOVY – barvy s příměsí olova, maso ryb kontaminovaných rtutí, tlakově impregnovaný dřevěný stůl, emise z elektráren, olověné nátěry a další. 
BISFENOLY – plastová dětská láhev, plastové nádoby či vnitřní vrstva potravinových konzerv. 
DIOXINY – tučná masa, mléčné výrobky, ryby … 
PCB – maso kontaminovaných ryb a lovné zvěře, tučná masa …
PFA – teflonové pánve s nepřilnavou úpravou, čalounění či sáček od kukuřice určené k pražení v mikrovlnné troubě.

Neznamená to, že byste teď neměli vlastně skoro nic používat, nepoužívat doma plasty, nejíst maso ani ryby. To ne! Jde jen o to, abychom se naučili správně tyto škodlivé látky využívat, vždyť ne nadarmo se říká, že NIC SE NEMÁ PŘEHÁNĚT!